مشکلات ناشی از وضعیت بدنی غلط
ناهنجاری های اسکلتی

مشکلات ناشی از وضعیت بدنی غلط

وضعیت غلط مثل ایستادن و راه رفتن با شانه های افتاده و قوز کرده، نه تنها موجب ناراحتی های مختلفی مثل کمردرد، سینه درد و خستگی عمومی می شود، بلکه موجب سردرد و تا حدود زیادی باعث ناراحتی های دندان می شود. صندلی، عینک، تخت خواب، دندان مصنوعی، تلفن و حتی کتابی که مطالعه می کنیم، بر وضعیت بدنی اثر می گذارد.

وقتی که ما از عینک استفاده می کنیم، اگر قاب آن کاملاً اندازه نباشد، مشکلاتی ایجاد می کند. اگر پرهای بینی باریک باشد، عینک ممکن است پایین بیفتد و فرد خود به خود سرش را برای جبران این امر و ایجاد موازنه به عقب فشار دهد تا بتواند تعادل خود را حفظ کند.

در نتیجه شانه ها و ستون مهره ها به طور خودکار، وضعیت جدید به خود می گیرد که به زودی عضلات، وترها و مفاصل درد خواهند گرفت و سفت خواهند شد. اگر عینک روی بینی به پایین بلغزد، روی سوراخ های بینی فشار خواهد آورد و این فشار باعث می شود که فرد از راه دهان تنفس کند و تنفس دهانی به عضلات قفسه سینه و دیافراگم فشار می آورد و باعث خستگی می شود. بنابر این واضح است که یک مشکل ناچیز می تواند وضعیت نادرستی را ایجاد کرده و ناهنجاری های دنباله داری را به وجود آورد.

  • عوارض حمل کیف روی شانه یا دست

گروهی از دانش آموزان عادت دارند کیف مدرسه را که گاهی اوقات بسیار سنگین است، روی یک شانه یا در دست بگیرند که به علت تکرار این عمل(همان طور که قبلاً ذکر شد) برای تعدادی از اعضای بدن، زمینه هایی برای ایجاد تغییر شکل به وجود آمده و چنانچه بدون آگاهی لازم این روال ادامه یابد. ناهنجاری هایی را به دنبال می آورد.

این عادت بیشتر به نوع کیف و فرهنگ ناحیه و دوره تحصیلی مربوط می شود، بدین ترتیب که دانش آموزان ابتدایی بیشتر از سایر دوره ها از کوله پشتی استفاده می نمایند و عادت حمل کیف هم معمولاً روی پشت است. ولی در دوره های بالاتر، دانش آموزان بیشتر از کیف های دستی استفاده می کنندکه نحوه حمل آن بیشتر روی یک شانه و یا در دست است.

دانش آموزانی که عادت دارند کیف خود را روی شانه و یا در دست حمل کنند، قوز پشتی بیشتری دارند که این عارضه باعث درد کمر می شود.

دانش آموزانی که عادت دارند کیف خود را روی یک شانه یا یک دست حمل کنند، دچار عارضه زانو ضربدری می شوند که به دنبال آن درد ساق پا پیش می آید.

همچنین دانش آموزانی که کیف سنگین حمل می کنند، دچار گودی کمر می شوند؛ زیرا که وزن کیف موجب افزایش قوس ستون فقرات کمری می شود.

  • وضعیت نامناسب هنگام انجام تکالیف مدرسه

گروهی از دانش آموزان، به ویژه در دوره ابتدایی، عادت دارند تکالیف خود را در حالت نشسته انجام دهند. استفاده از میز و نیمکت، بهترین حالت برای انجام تکالیف مدرسه است. عدم تناسب میز و صندلی با جثه دانش آموزان، می تواند باعث عدم تمایل آنان به استفاده از میز و صندلی برای انجام تکالیف در منزل باشد. تحقیقات متعددی در این زمینه انجام شده و ثابت کرده که انجام تکالیف مدرسه به صورت نشسته(چهار زانو یا دو زانو) و یا ایستاده، عوارض و ناراحتی های بدنی فراوانی از جمله قوز پشتی، گودی ، درد قفسه سینه و… را به دنبال می آورد.

در سنین ده سال به بالا، عادت انجام تکالیف در وضعیت ایستاده شایع تر است. دانش آموزانی که در وضعیت نشسته تکالیف خود را انجام می دهند، قوز پشتی در آنها بیشتر است. از آنجایی که در وضعیت نشسته انجام تکالیف، عضلات جلو قفسه سینه در طول کوته خود قرار می گیرند، در صورت تکرار این وضعیت، عضلات جلوی قفسه سینه کوتاه و عضلات پشتی که در طول بلند قرار می گیرند کشیده می شوند.

دانش آموزانی که در وضعیت نشسته(دو زانو یا چهار زانو) تکالیف خود را انجام می دهند، درد پا در آنها بیشتر است. دانش آموزانی که در وضعیت نشسته، تکالیف خود را انجام می دهند، درد ساق پا در آنها بیشتر است. در وضعیت نشسته روی زمین، چون پاها در وضعیت مناسبی قرار نمی گیرند، فشار زیادی روی بافت های عضلانی ساق پا اعمال می گردد که در درازمدت موجب بروز درد می گردد.

نوشتن نظر