پیکر شناسی چیست؟
استعدادیابی ورزشی

پیکر شناسی چیست؟

پیکر سنجی می تواند ارزان ترین و علمی ترین راه برای استعدادیابی جسمانی در ورزش باشد که در طی آن میشود با شناسایی افراد مستعد در رشته ی خاص ورزشی ، از آنها به عنوان سرمایه های ورزشی کشور یاد کرد.
بدون شک یکی از شاخص های مهم برای استعدادیابی و انتخاب رشته ورزشی متناسب با استعدا هر فرد، انجام تست ها و آزمایش های پیکر شناسی خواهد بود. در طی این آزمون بررسی ساختار عضلانی و اسکلت بندی به متخصصان آنتروپومتری یاری میرساند تا بهترین فعالیت ورزشی را جهت تضمین سلامت فرد انتخاب کنند؛ در طی این روش استعداد پنها نهر شخص در رشته ای خاص مشخص خواهد شد.


پیکر شناسی چیست؟
میتوان گفت در واقع پیکر سنجی همان بررسی و مطالعه ابعاد، ترکیب، شکل، تأثیرات بلوغ و عملکرد بدن انسان برای استفاده، مقایسه و دسته بندی های انسان شناختی میباشد که شامل اندازه گیری هایی از قبیل (قد، وزن، پهناها، محیط ها، طول، درصد چربی، تیپ بدنی) میشود. این دانش دارای قدمتی بسیار طولانی است. چرا که در این علم دو فاکتور قد و وزن مدتهاست که بعنوان یک تغیر مورد اندازه گیری واقع میشود. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بهره برداری ازابزار و امکانات دقیقی که برای این کار وجود دارد میتوان نتایج دقییقتری به دست آورد.


چند نمونه از شرایط استعدادیابی ورزشی به روش پیکر سنجی:
الزام سن افراد 8 سال به بالا 34 رشته ورزشی برای دختران و44 رشته ورزشی برای پسران تعیین می شود. انتخاب رشتهای ورزشی طبق نظر سازمان جهانی پیکرسنجی ISAK در استرالیا خواهدبود. ابزار استاندارد برای پیکر شناسی ابزار آلات و امکانات متعددی درپیکرشناسی مورد استفاده قرار می گیرند.در ساخت این لوازم استاندارهای خاص و معیار های دقیقی بکار گرفته میشود تا کار سنجش با دقت انجام پذیرد و نتیجه به دست آمده دارای تضمین باشد. وسایل اصلی در پیکرشناسی شامل: کالیپر چین پوستی: بجهت اندازه گیری ضخامت چین های پوستی متر نواری پیکرشناسی: جهت اندازه گیری دورهای بدن کالیپر استخوانی: جهت تخمین اندازه پهناهای استخوانها آنتروپومتر: جهت اندازه گیری قطرهای قدامی خلفی و عرضی بدن اندازه گیری قد شخص: اندازه گیری قد کشیده میتوان حداکثر طول عمودی از کف سطح زمین تا بالاترین نقطه سر (ورتکس) نامید. البته تا قبل از مستقر کردن صفحه سنج بر روی این محل سر باید مطمئن شویم که سر ورزشکار در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد.را با یک ترازوی دقیق و کالیپر شده و با دقتی تا در حد100گرم اندازه گیری و ثبت کنیم. میزان لباس فرد با ید حداقل میزان ممکن باشد.


پیکر شناسی چه خدمات و نتایجی به دنبال خواهد داشت؟
قابلیت استعداد یابی ورزشی برای تمام سنین (6 سال به بالا) امتیاز دهی در 44 رشته ورزشی برای پسران و 34 رشته ورزشی برای دختران (با توجه به وضعیت بدنی و سن فرد) بررسی کردن شاخصه های بلوغ و تعیین کردن حدودی دقیق قد نهایی با توجه به سن استخوانی فرد بررسی و تعیین استقامت قلبی و عروقی و دستگاه تنفسی مشخص نمودن تیپ دقیق بدنی یا سوماتوتایپ تعیین کردن میزان درصد چربی دقیق بدن تخمین ضریب بیماری های متابولیک در فرد قیاس شاخصه های بدنی شخص در مقایسه با فرم جامعه در نهایت میتوان از نتایج پیکر شناسی در راستای برنامه ریزی سیستم های تغذیه صحیح برای ورزشکاران و افراد معمولی بهره برد.

نوشتن نظر