استعدادیابی ورزشی چیست؟
استعدادیابی ورزشی

استعدادیابی ورزشی چیست؟

تصور کنید شما تمام تلاش خود را می‌کنید که در یک رشته ورزشی به موفقیت برسید اما هر باری که تلاش می‌کنید شکست می‌خورید. مثلاً بارها به کلاس های ورزشی مختلفی رفتید تا در آن ها به موفقیت برسید اما نتوانستید. فوتبال، والیبال، شنا، بسکتبال، بدن سازی و… را امتحان کرده اید اما هر بار دست از پا دراز تر برگشته اید. می‌دانید دلیل این همه شکست چیست؟

همه و همه در یک جمله خلاصه می‌شود: شما استعداد ورزشی خود را به درستی نشناخته اید!

اگر از همان اول به سراغ استعدادیابی ورزشی می‌رفتید و ابتدا استعداد خود را در ورزش کشف می‌کردید، دیگر لازم نبود کلاس های مختلف را تست کنید تا شاید یکی از آن ها جواب بدهد. اصلاً هدف از استعدادیابی ورزشی این است که بدانیم باید در چه مسیری حرکت کنیم و از کدام مسیر زودتر به موفقیت می‌رسیم. همان طور که اکثر افراد برای انتخاب شغل به سراغ تست استعداد یابی می‌روند و یا برای انتخاب رشته به دنبال راه های مختلف استعدادیابی هستند، برای موفقیت در ورزش هم باید به دنبال استعدادیابی تخصصی رفت.
استعدادیابی ورزشی به شما کمک می کند تا به موفقیت برسید و مسیر خود را به درستی انتخاب کنید

مزایای استعدادیابی چیست؟
شما با استعداد یابی میتوانید جلو اتلاف وقت در زمینه ورزی های غیر منطبق با استعداد شخص و خستگی و دلزدگی آنها را بگیرید همچنین انرژی و هزینه مبیان صرف افراد نا کار آمد در آن رشته نخواهد شد. به صورت قابل توجهی زمان رسیدن به اوج عملکرد ورزشی در فرد کاهش پیدا میکند و همین میتواند بستر مناسبی برای بالاتر رفتن مدت زمان اوج برایورزشکار پیشتر از بالا رفتن سن و یا ناکار آمد شدن باشد.
هر چه تعداد افراد مستعد بیشتر باشدو تست در میان آنها بهتر و دقیق تر انجام شود تعدا افراد لایق و آورنده مقام و مدال در سطح بین المللی بالاتر خواهد رفت. تست استعداد یابی ورزشی افراد را به شمت ورزش هایی هدایت میکند که از نظر جسمانی، فیزیولوژیکی، روانی برای آنها مناسب ترند. باعث بالاتر رفتن اعتماد به نفس ورزشکار و به دنبال آن افزایش بازدهی در او خواهد شد. چرا که اجرای ورزشکار نخبه در قیاس با ورزشکاران هم سن و شرایط یکه انتخاب نشده اند به مراتب بالاتر خواهد بود.
خیلی از ورزشکاران جوان فرصت بالابردن توانایی خود، رشد و رسیدن به سطح ورزشکاری خوب را به جهت بی اطلاعی از استعداد های درونیشان از دست میدهند و نمیتوانند به رشته خاصی که میتوانند در آن موفقیت شاخصی برسند رهنمون شوند. استعدادیابی ورزشی به راحتی جلوی این موضوع را میگیرد و به فرد فرصت استفاده از استعداد درونی خود را میدهد.

نوشتن نظر